Moje 3 mega chyby, ktoré ma spomaľovali.

Mal si niekedy pocit, že si sa v tvorbe zasekol na jednom mieste? Neboj prešli sme si tým všetci. Keď si vypočujem moje prvé počiny, neviem či sa mám smiať alebo plakať. Približne o desať rokov dopredu je počuť výrazný rozdiel. A to je na tom super. Človek sa učí, vyvíja, keď na sebe pracuje. Veľa ľudí sa vám bude smiať, veľa ľudí vám bude hovoriť aby ste si našli normálnu záľubu. Nechajte ich bokom. Robte to, čo chcete vy.


Podelím sa s vami teraz o veci, ktoré vám (dúfam) pomôžu posunúť sa vopred dvakrát rýchlejšie. Začnime tým, ako to nerobiť. Tieto 3 chyby ma spomaľovali dosť na to aby ma odradili. Ale keď viete čo vás spomaľuje, môžete na tom zapracovať a zrýchliť tempo.Počúval som na zlé rady

V začiatkoch som dával na rady ľudí, ktorí síce pracovali v tejto oblasti dlhšie ako ja, ale nič nedokázali. Chyba. Uč sa lietať od orla, nie od sliepky. Čítal som mnoho diskusií sledoval tony hodín návodov, všetko zbytočne.

Začnite si vyberať zdroje informácií, sledujte profesionálov, čo niečo dokázali, čo naozaj poznajú úskalia remesla, biznisu, marketingu, čohokoľvek s tým spojené. Veď nikto sa nemôže riadiť krčmovými radami miestnych producentov, čo 5 rokov čakajú na to že vydajú svoj prvý singel.

Vyberal som si koncepty a tematiky ktoré ma zaujímali a ignoroval to ostatné, zameral som sa na problematiku, až kým som ju nepochopil a nevedel účinne použiť. Potom so prešiel ďalej.

Vačšina rôznych tipov na internete je v kategórií, ktorú volám „hluk-bum-šum“, subjektívne pocity, popletené, parafrázované od iných expertov, ktoré dokopy nedávajú zmysel. Vyberajte si zdroj.


Vyhýbajte sa radám, ktoré vám vravia čo máte robiť, bez toho aby vám vysvetlili, prečo je to prínosné. Tak nikdy nezistíte dôvod. Čiže sa nič nenaučíte. Taktiež znejú podozrivo rady typu vždy spravte toto a nikdy nerobte tamto, bez toho aby ste vedeli prečo. A taktiež je fajn, keď si zdroj preveríte ich výsledkom práce. V tomto prípade vypočuť ich skladby, mixy, akékoľvek ukážky.

Rovnako by ste nemuseli veriť mne, poviete si. Nie, nemusíte. Ale nedáva to, čo vám tu vysvetľujem tak trochu zmysel? Moje zvukové ukážky si ľahko môžete naštudovať na našom webe, youtube alebo soundcloud kanáloch. Nájdete nás všade. Verte mi, robím to pre vaše dobro.Veľa teórie – málo praxe

Veľa začínajúcich producentov trávi zbytočne veľa času teóriou a nevenuje sa praktickej časti kraftu. Žiadne remeslo sa nedá naučiť iba z knihy. Žiadny kuchár nenavarí bez praxe. Žiadny gitarista vám nezahrá len čisto podľa teórie. Tak by ste mali pristupovať k práci aj vy. Skúšať, trénovať, cvičiť.

Jasné informácie sú vzácne a super nápomocné, ale len ak sú použité. Myslím, že najlepšia je zdravá rovnováha medzi učením sa mixingu a jeho cvičením. Čo myslíte?Všetko ja sám

Začínal som hodiny za počítačom a midi klávesami, bez toho aby som čo i len niečo ukázal komukoľvek, rodine, známym, už vôbec nie kolegom z brandže. Nič som neukazoval, nepýtal som sa na názor a miesto spolupráce som robil všetko sám. Bol som hrdý na to, že všetko dokážem sám a že nikoho nepotrebujem. Chyba. Zdravá kritika je potrebná na to, aby sme sa posunuli. Netreba sa urážať ale niekedy treba odložiť svoje ego a vypýtať si feedback, názor, zmeniť uhol pohľadu, aby som to nabudúce spravil ešte lepšie.


Až keď som sa otvoril ďalším projektom a ľuďom som zistil ako veľa sa ešte musím učiť. Začal som sa pýtať na názor, viac spolupracovať, bol som vďačný za každý názor. Negatívny aj pozitívny.


Keby som sa vyvaroval týmto trom chybám už skôr ušetril by som plno času, ktorý som mohol využiť na zdokonaľovanie sa. Našťastie vy ma môžete predbehnúť.

Určite si počkajte na ďalšie tipy, ktoré vám určite pomôžu vo vašej workflow.


Engelbert Jr.


480 views0 comments

Recent Posts

See All